بیت تورنت و حفظ امنیت دانلودهای تورنت

بیت تورنت یک برنامه نیست بلکه یک پروتکل اشتراک فایل به صورت نظیر به نظیر (peer to peer ) است که در آن هر کاربر هم دانلود کننده و هم یک سرور برای دیگر کاربران دانلود کننده است، در بیت تورنت سرور مرکزی وجود ندارد و کاربران به صورت مستقیم از یکدیگر فایلهای مورد نیاز را می‌گیرند و برنامه‌هایی که برای دانلود فایل از طریق پروتکل بیت تورنت استفاده می‌شود کلاینت بیت تورنت نامیده می‌شوند.

اگر ما بخواهیم یک دوره آموزشی، یک فیلم و یا … را به وسیله بیت تورنت دانلود کنیم بایستی اول فایل تورنت آن دوره را پیدا کنیم و آن را در کلاینت بیت تورنت باز کنیم.

فایل تورنت یک فایل کوچک چند کیلو بایتی هست با پسوند (torrent.) و شامل اطلاعاتی درباره فایلهای بزرگی که قرار است دانلود شوند، هست. فایل تورنت اسامی فایلها را به کلاینت و یک آدرس URL به Tracker می‌دهد و نیز چیزهای دیگر، سپس کلاینت کد Hash را که مخصوص بیت تورنت هست محاسبه میکند و از طریق آن کد کسانی را که آن فایلها را آپلود می‌کنند پیدا می‌کند و شما می‌توانید شروع به دانلود آنها بکنید. tracker ها سرورهایی هستند که بر اساس IP آدرس، کابران را به یکدیگر متصل می‌کنند. البته با پیدایش جدول هش توزیع شده DHT- distributed hash table تا حدود زیادی ترکرها کنار گذاشته شده‌اند ولی از آنها برای بهبود سرعت در پیدا کردن peer ها استفاده می‌شود.

چند تا از کلاینتهای بیت تورنت :

µTorrent برای پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس، مک و اندروئید
Transmission برای پلتفرم‌های مک و توزیع‌های Unix
qBittorrent برای پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس، مک
Deluge برای پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس، مک , BSD Unix

فایلهای تورنت را از کجا می‌توان پیدا کرد:

https://thepiratebay.org
https://kat.cr
http://www.dnoid.me

فقط کافیست نام دوره یا فیلم مورد نظر را بنویسید و از میان نتایج جستجو فایلی را دانلود کنید که تعداد seed و peer های آن زیاد باشد.

seed ها کسانی هستند که کل فایل را دانلود کرده‌اند و الان آن را به اشتراک می‌گذارند. هر چه تعداد seed ها زیاد باشد دانلودتان سریعتر تمام می‌شود.

peer هم به کسانی می‌گویند که قسمتی از فایل را در اختیار دارند و به طور همزمان هم دانلود و هم آپلود می‌کنند.

leech هم کسانی هستند که فقط دانلود می‌کنند و از آپلود کردن آن امتناع می‌کنند.

البته میتوان به جای دانلود فایل و بارگذاری در کلاینت، روی Magnet link کلیک کرد این گزینه یک لینک است و حاوی کد Hash تورنت است، در این روش کلاینت بدون دانلود کردن یک فایل کوچک، بلافاصله کسانی را که فایل را به اشتراک میگذارند پیدا میکند و شروع به دانلود می‌کند. Magnet link از DHT استفاده می‌کند و به Tracker نیازی ندارد.

BitTorrent

بسیاری از کلاینتهای بیت تورنت میزان آپلود و دانلودتان را پیگیری می‌کنند، برای اینکه به یک leech تبدیل نشوید بایستی همانطور که یک فایل را دانلود می‌کنید همان فایل را نیز آپلود کنید، تا موقعی به آپلود کردن ادامه دهید که عدد گزینه Ratio برابر با یک شده باشد، بعد از آن می‌توانید آن فایل را از روی کلاینت پاک کنید و البته که آن فایل روی سیستمتان باقی می‌ماند فقط به اشتراک گذاری آن را متوقف می‌کنید.

چطور یک دانلود امن با حفظ حریم خصوصی در کلاینت بیت تورنت داشته باشید.

وقتی در کلاینت مشغول دانلود و آپلود هستید IP آدرس شما قابل دیدن و ردگیری هست و نیز می‌توانند با ردگیری IP آدرستان به ISP تان هم دسترسی پیدا کنند و نیز خود ISP تان هم میتواند اطلاعاتی که در کلاینت رد و بدل می‌کنید را ببیند، با دانلود برخی از فایلها بدون حق کپی رایت که در بعضی از دولتها غیر قانونی است، سازمانها و شرکتهای دولتی، گروه‌های خاص اینترنتی می‌توانند با مانیتور کردن دانلودهای تورنتتان، شما را ردیابی کنند و یا ممکن است مورد ردیابی و هدف هکرها قرار بگیرید. با رعایت کردن موارد زیر می‌توانید یک دانلود تورنت امن با حفظ حریم خصوصی داشته باشید:

۱- محدود کردن سرعت آپلود و دانلود:

با توجه به اینکه بسیاری از ISP ها مصرف پهنای باند را در ماه یا حتی ساعات خاصی در روز ، محدود کرده‌اند، باید سرعت آپلود و دانلود کلاینتتان را کنترل کنید، qBittorrent این امکان را می‌دهد که سرعت را محدود کنید و حتی تنظیم آن در بعضی از ساعات خاص نیز امکان پذیر است.

BitTorrent

۲- رمز گذاری در کلاینت qBittorrent :

رمزگذاری همه آن چیزی است که در مورد حفظ حریم خصوصی میگوییم. هیچ دلیلی وجود ندارد که هر شخصی یا حتی ISP تان بفهمد که از چه سایتهایی دیدن می‌کنید یا چه فایلهایی را دانلود می‌کنید. بیشتر کلاینتهای بیت تورنت از رمزگذاری داده‌ها و یا رمزگذاری header اطلاعات پشتیبانی می‌کنند. و البته باید به این موضوع دقت کنید که با رمز گذاری اطلاعاتتان، IP آدرستان هنوز قابل رویت و مانیتور شدن است، کسی که در تورنت در حال جاسوسی هست ( به صورت فعال به Tracker ها وصل هست) هنوز هم می‌فهمد که شما در حال دانلود چه چیزی هستید، ولی شخصی که در حال جاسوسی روی ترافیک اینترنتتان است قادر نخواهد بود که ببیند شما در حال انجام چه کاری هستید. از طریق این مسیر، تنظیم لازم را انجام دهید:

 Tools/ Option/ BitTorrent/ Encryption mode: Prefer Encryption

BitTorrent

با انتخاب این گزینه در صورتی که امکان دانلود با رمزنگاری وجود داشته باشد، این اتفاق می افتد ولی اگر این امر ممکن نباشد، دانلود بدون رمزنگاری ادامه پیدا می‌کند.

۳-  لیستهای فیلتر IP :

بسیاری از سازمانها به جاسوسی کردن و داشتن اهداف مخرب شناخته شده‌اند، با لیست فیلتر IP می‌توانید آنها را بلاک کنید تا دیگر نتوانند به عنوان یک peer به شما وصل شوند، در نتیجه احتمال مانیتور شدن از سوی آنها و فریفتنتان در دانلود چیزی را از بین می‌برید. و همچنین این لیست فیلتر IP ، احتمال وصل شدن به peer هایی که بدافزار و داده‌های مخرب ارسال می‌کنند را کاهش می‌دهد.

از اپلیکیشن PeerGuardian برای ایجاد لیست فیلتر استفاده کرده‌ام، PeerGuardian Linux-pgl یک اپلیکیشن فایروال برای حفظ حریم خصوصی هست، این اپلیکیشن تمام اتصالات هاست‌هایی را که در بلاک لیست‌ها هستند، مسدود میکند. کارکرد اصلی آن، هدف قرار دادن IP های مهاجم در مواقعیکه از  P2P استفاده می‌کنید، است.

برای نصب در اوبونتو، ترمینال را با کلیدهای Alt+Crlt+T باز کرده. دستور اول یک پکیج به ریپوزیتوری لینوکس اضافه کرده، دستور دوم لیست پکیج ها را آپدیت میکند و دستور آخر نصب این اپلیکیشن هست.

sudo add-apt-repository ppa:jre-phoenix/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install pgld pglcmd pglgui

BitTorrent

در تب configure میتوان بلاک لیستها را تنظیم کرد و برای آپدیت بلاک لیستها گزینه every day را انتخاب کنید. در سایر برنامه‌های بلاک لیست باید از بلاک لیستها، فایلی با پسوندهای dat. یا p2p. یا p2b اکسپورت و در کلاینت بارگذاری کرد، ولی در این برنامه فقط کافیست که بلاک لیستها را تنظیم کنیم.

 ۴- استفاده از VPN یا پراکسی:

تمام اقدامات امنیتی بالا موثر هستند ولی اگر ترافیک تورنتتان را از میان VPN یا پراکسی عبور دهید می‌توانید IP تان را مخفی کنید. استفاده همزمان از پراکسی و موارد اشاره شده در بالا، دانلود تورنتتان را پنهان می‌کند. ارائه کننده‌های پراکسی معمولا برای ارائه سرویسشان مبلغی را دریافت می‌کنند و از شما می‌خواهند که یک کلاینت بیت تورنت با تنظیمات خاصی را دانلود کنید یا کلاینتتان را با تنظیمات پراکسی آنها (معمولا از پراکسی SOCKS5 استفاده می‌کنند) تنظیم کنید.

BitTorrent